Refinancovanie pôžičky

Dnes má pôžičku takmer každý, no najmä tie dlhodobé splácame aj niekoľko rokov. Podmienky na trhu sa však pravidelne menia, a tak sa môže stať, že aj Váš inak výhodný úver je zrazu predražený. Ak chcete v tomto prípade ušetriť, môžete využiť refinancovanie tohto úveru. Ide v podstate o výmenu nevýhodnej pôžičky za výhodnejšiu.

Aj u nás tak môžete práve teraz natrafiť na oveľa výhodnejšie podmienky ako spred niekoľkých rokov. Túto možnosť sa oplatí využiť najmä pre výraznú úsporu, ktorú zväčša so sebou prináša. Refinancovať môžete takmer akúkoľvek pôžičku, či úver. Najčastejšie to však robíme práve s hypotékami, a to najmä kvôli vysokej sume a dlhej dobe splácania.

Prečo sa rozhodnúť pre túto možnosť?

Hlavným dôvodom je ušetriť, znížiť mesačné splátky alebo skrátiť dobu splácania. Týmto spôsobom tiež môžete zmeniť založenú nehnuteľnosť, či vyňať spoludlžníka. Neraz je však hlavným dôvodom nespokojnosť s prístupom banky.

 

Pri refinancovaní je pre nejedného klienta banky zásadné najmä šetrenie. Veď pri vyšších sumách hypoték môžete aj znížením úroku o 1% ušetriť aj niekoľko tisíc eur, čo je naozaj zaujímavá úspora.

Pre banku je hlavným cieľom zarobiť, a preto nám neraz ponúka vysoké úroky aj poplatky. Postupne sa však aj medzi jednotlivými bankami vytvára konkurenčný boj, a teda my ako klienti máme možnosť vyberať z čoraz lacnejších úverov. Môžete si teda vybrať ľubovoľnú banku, u ktorej požiadate o prefinancovanie starej pôžičky.

Refinancovať naviac môžete počas celej doby splácania, no najvýhodnejšie je to v období ukončenia fixácie. Banky sa však takémuto postupu snažia brániť tým, že za predčasné splatenie, ktoré je pre refinancovanie nevyhnutné, zaplatíte nemalé poplatky. Ani samotné prefinancovanie sa však nemusí vždy oplatiť, jednoducho si musíte spraviť prieskum trhu. Ak zistíte aké podmienky a výhody ponúkajú všetky banky, budete sa vedieť ľahšie rozhodnúť.

Nerozhodujte sa však len na základe výšky novej úrokovej sadzby. Je potrebné počítať aj s poplatkom za poskytnutie úveru, poplatkom za súhlas pre zápis záložného práva. Musíte tiež počítať s poplatkom za oficiálne vyčíslenie dlhu v starej banke. Banka si tiež môže vyžiadať nový znalecký posudok. Tieto poplatky sa môžu vyšplhať aj na niekoľko stoviek eur.  


Ďalšie články o pôžičkách

Zmeny v hypotékach pre rok 2015

Banky sú od marca 2015 nútené pristúpiť k zmenám aj v oblasti hypotekárnych úverov. Musia tak uviesť do praxe zmeny, ktoré navrhla NBS ešte minulý rok. Po novom tak zásadné zmeny čakajú možno aj...

viac

Aj na osobný bankrot potrebujete peniaze

Zo všetkých strán je počuť ako rýchlo a jednoducho si môžeme požičať chýbajúcu hotovosť. Rôzne pôžičky, či už od bánk alebo nebankoviek tak zlákajú nejedného z nás. Vďaka tejto dostupnosti sa...

viac

Štátny fond rozvoja bývania v roku 2015

Ide o základnú ľudskú potrebu, no vzhľadom na rozdiely v cenách bytov a domov a našich výplat sa netreba čudovať, že nie každý si môže nové bývanie kúpiť hneď. Najmä mladí stoja pred nemalým...

viac