Oplatia sa dlhšie viazanosti na hypotéke?

Ak si beriete hypotéku, v banke Vám dajú na výber na aké dlhé obdobie, a či vôbec si chcete zafixovať výšku úroku aj mesačnej splátky. Tu sa môžeme rozhodnúť pre pohyblivý úrok, ktorý sa nám bude meniť každý mesiac, alebo si jeho výšku zafixujeme, a to zväčša od 1 rok, no neraz môžeme voliť aj viazanosť na 10, 15, či viac rokov.

Najväčšia časť klientov bánk sa však rozhoduje práve pre 3 - a 5 – ročné fixácie úrokových sadzieb. Dôvod je zrejmí, a to práve najvýhodnejšie ponuky úrokov, ktoré banky ponúkajú už od 1,8 % p. a., či dokonca aj nižšie, ak si zriadite aj ďalšie doplnkové služby.

Úroky sú dnes naozaj výhodné, a nie je veľký predpoklad, že sa v priebehu nasledujúceho roka, či dvoch budú výrazne meniť smerom nahor. Ak Vás však láka dlhšia viazanosť, počas ktorej budete presne vedieť akú splátku zaplatíte, zrejme Vás odradí výška úroku. Banky dobre vedia, že o 10 rokov môžu byť úroky niekde celkom inde, a tak Vám na toto obdobie dajú taký úrok, pri ktorom neprerobia. V priemere sa tak tieto sadby pohybujú aj okolo 5 %, čo je značne vyššie číslo, ako pri kratších viazanostiach.

Takto teda dlžnú sumu splácate pomalšie a na úrokoch v konečnom dôsledku hypotéku preplatíte. Naviac banka musí preveriť Vašu schopnosť splácať aj v prípade, že by úrok narástol o 2 %. Ľahko sa tak môže stať, že Váš príjem nebude dostatočný. Ďalšou nevýhodou dlhej fixácie je aj skutočnosť, že nemôžete v takej miere využívať mimoriadne splátky, či dokonca úver predčasne splatiť. Banky si totiž vo väčšine prípadov účtujú nemalý poplatok od 2 – 5 % z mimoriadnej splátky.

Ak však predsa len chcete väčšiu istotu na dlhšie obdobie, využite radšej viazanosť na 7 rokov. Napríklad UniCredit bank ponúka túto viazanosť so zaujímavým úrokom 1,99 % p. a.  


Ďalšie články o pôžičkách

U hypoték sa čoskoro dočkáme zmien

Požičiavanie peňazí je vždy rizikové, no práve pri úveroch na bývanie sa môže aj malá zmena v splácaní dotknúť Vášho rozpočtu oveľa zásadnejšie. Veľké sumy potom aj pri malých percentách...

viac

Výhodné pôžičky pre učiteľov a študentov

Získať vzdelanie je v našej spoločnosti čoraz dôležitejšie. Dôvod je najmä vysoká nezamestnanosť absolventov škôl. Mladí tak často zvyšujú svoju kvalifikáciu, aby mali väčšie šance uplatniť sa na...

viac

Hypotéka schválená, čo teraz?

O hypotéku nežiadame každý rok. Preto sú povinnosti s tým spojené pomerne náročné pre každého čo sa prejavuje najmä na našej neistote. Čo všetko predchádza podaniu žiadosti na hypotéku sme písali...

viac