Pôžička alebo úver a iné pojmy

So širokou ponukou pôžičiek a úverov sa stretávame takmer na každom kroku. Ak ste sa rozhodli pre niektorý produkt, nie je pre laika jednoduché vyznať sa v množstve odborných výrazov. Ak sa však nechcete dostať do problémov, nestačí zmluvu len prečítať, ale jej musíte aj porozumieť.

Na uľahčenie by Vám mal byť k dispozícií pracovník danej finančnej inštitúcie, no neraz potrebujeme kľud, aby sme si všetko dobre preštudovali. Ak však máte nejaké otázky, pýtajte sa!

Vyznať sa v zmluvných formulkách nie je jednoduché, preto Vám prinášame aspoň vysvetlenie základných pojmov.

 

V prvom rade si ujasnime aký je rozdiel medzi pôžičkou a úverom. V podstate tieto slová pomenúvajú to isté. Ide o poskytnutie hotovosti inému subjektu (nemusí to byť vždy len jednotlivec) s tým, že budú splatené aj s istým navýšením – teda úrokom. Tieto pojmy teda označujú to isté, avšak rozdiel je v právnej úprave ich zmlúv. O zmluve o úvere aj o zmluve o pôžičke sme Vás už na našich stránkach informovali.

Na zmluve sa stretnete v prvom rade s pojmami:

- veriteľ – je to spoločnosť alebo jednotlivec, ktorý poskytuje finančné prostriedky. Teda banka, nebankovka, od ktorej si požičiavate.

- dlžník – ste Vy ak ste sa rozhodli pre pôžičku alebo úver a zaväzujete sa ho splatiť. U spotrebiteľských úverov sa môžete namiesto pojmu dlžník stretnúť s výrazom spotrebiteľ.

- RPMN – udáva výhodnosť úveru/pôžičky, je to percentuálny podiel z dlžnej sumy, ktorý musíte zaplatiť za 1 rok. Obsahuje nielen výšku úroku, ale aj poplatky a všetky výdavky s tým spojené. Čím nižšie je toto percento, tým je pôžička výhodnejšia.

- akontácia – najmä pri predaji na splátky. Je to percentuálna časť z ceny, ktorú musíte zaplatiť z vlastného vrecka.

- pohľadávka – je nárok veriteľa na peňažné plnenie zo strany dlžníka

- bonita – určuje do akej miery ste schopný splácať svoje dlhy

- leasing – veľmi využívaný najmä pri kúpe automobilov. Ak si kúpite auto na leasing, v podstate ho kúpi leasingová spoločnosť a Vy jej túto sumu splácate v pravidelných splátkach. Následne si ho môžete (nemusíte) odkúpiť za zostatkovú cenu.

 

Môžete sa stretnúť aj s pojmami ako je bankový register, či záložné práve. Bankový register je databáza o platobnej disciplíne klientov bánk, nebankoviek aj leasingových spoločností. Ak sa už do tohto registra dostanete, nový úver, či pôžičku v banke nezískate. Ak žiadate o úver, poskytovateľ ľahko zistí, či nie ste zadĺžený a či svoje záväzky riadne splácate.

Záložné právo sa využíva najmä pri vysokých úveroch a hypotékach ak sa ručí nehnuteľnosťou. Toto právo sa zapisuje aj do katastra a predstavuje istotu pre veriteľa, že aj v prípade, že svoje záväzky nebudete môcť splácať, nepríde o svoje finančné prostriedky. V krajnom prípade sa totiž pristupuje k predaju zastavenej nehnuteľnosti, či už dražbou alebo exekúciou.  


Ďalšie články o pôžičkách

Výhody a nevýhody online pôžičiek

Podobne ako u SMS pôžičiek si takto môžete požičať chýbajúcu hotovosť veľmi rýchlo, postačuje Vám prístup na internet. Nemusíte teda nikam chodiť, všetko potrebné vybavíte z pohodlia svojho domova....

viac

Žiadate o hypotéku? Myslite na budúcnosť

Záujem o hypotéky v poslednom období rastie. Dôvodom sú samozrejme veľmi lákavé úrokové sadzby, ktoré sa dostávajú stále hlbšie. Priemerná hodnota je aktuálne len na 2,79% p. a. čo je lákavé aj pre...

viac

Požičiavanie si peňazí je bežné, výhodné sú však najmä hypotéky

Trh okolo nás je presýtený spoločnosťami, ktoré ponúkajú toľko potrebné finančné prostriedky. Spôsobené je to najmä stagnáciou platového ohodnotenia, ale aj neustálym zvyšovaním cien tovarov a...

viac