Na čo treba myslieť pred podpisom hypotekárnej zmluvy
Nízke úrokové sadzby lákajú nejedného z nás k tomu, aby sme si konečne dopriali vlastné bývanie. Toto v drvivej väčšine predsa musíme kupovať práve na hypotéku, a tak logicky vyplýva, že čím menšie úrokové sadzby, tým viac ušetríme a hypotéka je tak výhodnejšia.
To je pravda, no rovnako to neznamená, že sa necháte nalákať len na základe pekných čísiel v reklame. Ako teda vybrať tú najvýhodnejšiu? Jednoznačnú odpoveď nevie nikto. Problém je v tom, že každá banka posudzuje klientov individuálne, a tak pokojne ak Váš známy dostal v jednej banke najvýhodnejšiu ponuku, ešte neznamená, že rovnako výhodná bude aj pre Vás.
Ak teda chcete naozaj najlacnejšiu hypotéku pre seba, nezostáva nič iné, ako navštíviť všetky banky a následne porovnať konkrétnu ponuku pre Vás. Toto Vám môže uľahčiť aj skúsený finančný poradca, no je nevyhnutné, aby bol naozaj odborník a nevidel vo Vás len ďalšiu províziu.
Ukazovateľom však nie je len výška úroku, pýtať sa musíte aj na RPMN a rovnako aj na ďalšie možnosti, ako je napríklad mimoriadna splátka, či doba viazanosti. Najmä mimoriadne splátky, či dokonca možnosť úver predčasne splatiť, môže byť zásadnou. Niektoré banky ich ponúkajú neobmedzene a len s malými poplatkami, no u niektorých si za ne dobre zaplatíte a neraz musíte čakať až do konca fixácie.
Doba fixácie bude Vašim ďalším rozhodnutím. Úrokovú sadzbu môžete ponechať flexibilnú, alebo si ju zafixovať na 1 až 10, ale i viac rokov. Najvýhodnejšie úrokové sadzby sú však v prípade 3 a 5 ročných viazaností, preto sú aj vo veľkej miere využívané.
Ak už ste rozhodnutí, môžete požiadať o hypotéku. K tomu budete potrebovať množstvo potvrdení, no o nich Vás informuje finančný špecialista, lebo pracovník banky. Následne už Vám zostáva len čakať. Žiadosť totiž musí prejsť schválením v banke, ktoré trvá zväčša asi 7 pracovných dní. Ak Vám banka vyhovie, jej pracovník Vás kontaktuje a poskytne Vám zmluvu k nahliadnutiu. Túto môžete aj pripomienkovať, no to nie je zvykom. Dbajte však na jej podrobné prečítanie, ak niečomu nerozumiete, pýtajte sa. Až následne pristúpte k podpisu zmluvy na pobočke banky.
Ďalšie články o pôžičkách
Blížia sa najkrajšie sviatky roka. Vianoce však predstavujú najmä čas strávený s rodinou a nielen vianočný stromček s kopou darčekov. Aj takto sú však Vianoce vnímané v našej spoločnosti. V...
viac
Aj keď sa stretávame s pojmom pôžička veľmi často, v prípade, že sa rozhodnete pre pôžičku, či už od banky alebo nebankovej spoločnosti, podpisovať budete zmluvu o úvere. Táto zmluva je totiž...
viac
Aj keď veľa finančných prostriedkov je v našich domácnostiach skôr výnimkou, sme schopní často ušetriť aj z mála. Okrem šetrenia teda využívame aj pôžičky, ktoré často uľahčia vyriešenie niektorých...
viac