Ako postupovať pri žiadosti o hypotéku – čo Vás čaká v banke
Potreba vlastného bývania prinúti väčšinu z nás navštíviť banku a požiadať o hypotekárny úver. Takto jednoducho to však celkom nefunguje, teda v prípade, že chcete čo najviac ušetriť.
Tieto možnosti hľadáme všetci, a tak ani Vaša cesta k vlastnému bývaniu nebude taká jednoduchá. Ak chcete naozaj ušetriť, nezostáva iné len hľadať tú najvýhodnejšiu ponuku. Aj keď v reklamách nás banky lákajú na veľmi výhodné úrokové sadzby, skutočnosť konkrétne pre Vás môže byť celkom iná. Nakoniec tak môžete s najlepšou ponukou odísť z banky, ktorá na prvý pohľad ponúkala v porovnaní s konkurenciou menej výhodný úrok. V každom prípade sa teda návšteve jednotlivých bánk nevyhnete, no s predbežnými ponukami na papieri, budete vedieť ľahšie porovnať a nájsť tú najvýhodnejšiu. Tieto konkurenčné ponuky Vám môžu pomôcť aj s vyjednávaním ešte lepších podmienok.
Ak ste sa už pre niektorú ponuku rozhodli, navštívte banku a požiadajte o úver. K nej budete potrebovať doklady k nehnuteľnosti, a to k tej, ktorou budete banke ručiť. Pre vyhotovenie znaleckého posudku budete potrebovať výpis z listu vlastníctva a kópiu katastrálnej mapy, toto vybavíte na katastri.
Nasledovať bude obhliadka nehnuteľnosti znalcom, ktorý vystaví znalecký posudok a určí hodnotu nehnuteľnosti. K žiadosti o hypotéku však musíte priložiť aj doklad o nadobudnutí nehnuteľnosti, napríklad kúpnu zmluvu. Ak však ručíte kupovanou nehnuteľnosťou, ide o kúpno-predajnú zmluvu medzi Vami a predávajúcim. Túto budete potrebovať v niekoľkých vyhotoveniach, a to podľa počtu zmluvných strán (po 1 kópií pre každého predávajúceho a každého kupujúceho), 3 x kópiu na kataster a 1 x pre samotnú banku.
Banke tiež budete dokladovať aj výšku svojho príjmu. Ak Vaša mzda chodí na účet v inej banke, môže si banka, v ktorej žiadate o hypotéku, vyžiadať aj iné doklady, napríklad výpis z účtu. Pripraviť si tiež musíte svoje doklady totožnosti.
Na základe všetkých týchto podkladov banka posúdi Vašu žiadosť a rozhodne o schválení, alebo neschválení Vašej žiadosti. Ak Vám banka vyhovie, vyzve Vás k podpisu zmluvných dokumentov – úverovej zmluvy, záložnej zmluvy a návrhu na vklad záložného práva do katastra. Ak ručíte svojou nehnuteľnosťou, všetko podpisujete Vy. Ak ručíte kupovanou nehnuteľnosťou a predávajúci žiada, aby k zmene vlastníka došlo až po jeho vyplatení, záložnú zmluvu podpisuje on. To znamená, že k zápisu záložného práva dochádza na katastri ešte pred zmenou vlastníka. Po zapísaní záložného práva, banka vyplatí predávajúceho a až následne dochádza k zmene vlastníkov aj na katastri.
Ďalšie články o pôžičkách
Začiatok podnikania, aké sú Vaše možnosti
Na čo všetko sa musíte pripraviť pri žiadosti o pôžičku ako začínajúci podnikateľ, sme Vás už informovali. Dnes si povieme niečo o konkrétnych možnostiach. Asi prvou možnosťou, ktorú môžete využiť...
viacNízke pôžičky zdraželi
Vianoce sú nielen časom radosti, ale pre mnohých znamenajú aj veľké starosti. Kúpiť darčeky pre blízkych nie je pre každého jednoduché, pretože dnes je všetko veľmi drahé. Tí, ktorých príjem je...
viacČo ponúkajú finančné domy na Vianoce
Vianoce sú čochvíľa tu, a v nejednej rodine sa stane, že skutočnosť predbehne naše plány a v peňaženke tak hotovosť chýba oveľa skôr, ako sme plánovali. Vianočné nákupy sú jednoducho drahé, ak ste...
viac